Drobečková navigace

Úvod > Aktuality a nabídky > Sezónní onecmocnění - sametky

Sezónní onecmocnění - sametky



Datum konání:
25.9.2015

SametkaTrombikulóza neboli sametkovitost je sezónní onemocnění způsobené larvami parazita Neotrombicula autumnalis, česky sametka podzimní. Tito mikroskopičtí roztoči žijí saprofyticky v půdě ve volné přírodě, v parcích a na zahrádkách. Pouze v sezóně na konci léta a počátkem podzimu žijí parazitickým způsobem života na savcích. Jejich larvy touto dobou vylézají na trávy, keře a do listí, odkud napadají kůži savců – tedy i psů, koček, drobných savců a lidí a způsobují svědivé kožní onemocnění. V počátcích těchto kožních problémů lze při pozorném vyšetření zvířete nalézt na predispozičních místech, nejčastěji v meziprstích, shluky droboučkých oranžových larev sametek. Po přichycení na kůži larvy vypouští enzymy a jimi natrávenou tkání se několik dní živí. Na Vašem zvířeti tak můžete pozorovat v postižených místech výraznou svědivost, zarudlé skvrnky a pupeny. Tyto kožní problémy nacházíme na tenké kůži v meziprstích, ale také na pyscích, kolem očí, uší, nosu, na břiše i v okolí konečníku. Postižená místa často vylysají. Při výrazné invazi těchto parazitů hlavně u malých plemen psů hrozí dokonce otrava toxiny ze slin larev, která se projevuje neurologickými problémy – slabostí, obrnou, křečemi.

Tito parazité se nacházejí opakovaně v typických lokalitách v trávě a listí a napadají nejen zvířata, ale i člověka. Často se tak po víkendovém pobytu na chalupě škrábe celá rodina.

Často jsou v srsti již pouhým okem viditelné drobounké oranžové larvy parazitů, někdy je však třeba prokázat sametky dermatologickým vyšetřením – mikroskopickým vyšetřením kožního seškrabu.

Léčba je poměrně jednouchá, spočívá v aplikaci vhodných akaricidních prostředků ve formě sprejů či koupelí. Preparáty s dlouhodobým antiparazitárním účinkem proti blechám a klíšťatům ve formě kožních roztoků (spot-onů) a obojků nejsou v tomto případě účinné.

S vhodným preparátem Vám poradí Váš veterinář.

 

Sametka

Název získaly sametky díky svému sametovému „kožíšku“, dospělý jedinec měří až 0,75 mm.

Sametka

Parazitickým stádiem je pouze 6-ti nohá larva, která se živí tkání savců a některých ptáků, zde pod mikroskopem v kožním seškrabu. 

Zdroje obrázků: http://www.biolib.cz/ https://cs.wikipedia.org/