Pacient, fenka aljašského malamuta, k nám byl přiveden z důvodu nechutenství, snížené aktivity, zvýšené únavy po zátěži, kvůli vyššímu příjmu vody a častějšímu močení. Z anamnézy také vyplynulo, že fenka je tři týdny po skončení hárání. Základní klinické vyšetření, které mimo jiné neodhalilo poševní výtok, bylo doplněno o sonografické vyšetření dutiny břišní, při kterém byla zjištěna patologická náplň v děloze (obr. č. 1). Bylo provedeno rovněž biochemické a hematologické vyšetření krve, které odhalilo výrazné zvýšení počtu cirkulujících bílých krvinek v periferní krvi, indikující systémově probíhající zánětlivou reakci organismu. Byla stanovena vysoce pravděpodobná diagnóza – hnisavý zánět dělohy neboli pyometra s uzavřeným děložním krčkem.
Po zvážení všech pro a proti bylo majiteli navrženo chirurgické řešení tohoto onemocnění, obvykle označovaného jako uzavřená pyometra.
Léčba spočívala v předoperační stabilizaci pacienta infuzní a antibiotickou terapií. Po stabilizaci pacienta byl proveden chirurgický zákrok, spočívající v odstranění obou vaječníku a celé dělohy z dutiny břišní, tzv. ovariohysterektomie. Fotografie č. 2-8.
Druhý den večer po zákroku byla fenka propuštěna domů do domácího ošetřování s pokračující antibiotickou léčbou, kterou snášela bez komplikací.
Již za 2 dny po operaci začala normálně jíst a pít a byla aktivní a veselá, zkrátka taková, jakou ji majitelé znali předtím, než nastoupily její problémy s dělohou, které pokud by nebyly včas diagnostikovány a léčeny, tak by skončily smrtí fenky.