czech english
Ordinační doba
Po - Pá
8,00 - 20,00
So
9,00 - 13,00
Ne
14,00 - 18,00
čas 12,00 - 14,30 je vyhrazen.
+420 774 735 735

Kožní plíseň u kocoura - nové možnosti rychlé diagnostikyV říjnu tohoto roku k nám byl přiveden na vyšetření s kůží kastrovaný černý kocourek. Na ušních boltcích, temeni hlavy a horní straně krku měl suché mírně svědivé kruhovité začervenalé kožní změny se strupy a vypadanou srstí.

 

Podle relativně typického vzhledu kožních změn jsme pojali podezření na dermatofytózu, plísňové onemocnění kůže. Pro diagnostiku jsme použili nový molekulárně-genetický test laboratoře Idexx – DERMATOPHYTE RealPCR Panel, který hledá přímo nukleovou kyselinu kožně patogenních plísní a to přímo ve vzorcích z kožních šupin a chlupů v postižených oblastech. Tento test je schopen detekovat nejčastější původce plísňových onemocnění psů a koček ( Microsporum a Trichophyton spp.) a to velmi rychle. Vyšetření je hotové do 2-3 dnů po doručení do laboratoře.  Na výsledky starší metody, kterou byla mykologická kultivace, jsme museli čekat někdy až 4 týdny. Cena obou metod je srovnatelná.

 

Srst kolem lézí jsme oholili a kocoura začali koupat v protiplísňovém šampónu Malaseb.

 

Laboratorní test vyšel pozitivní, byla nalezena kožně patogenní plíseň Microsporum canis. Nasadili jsme tedy ihned celková antimykotika s obsahem Itraconazolu, který se aplikoval kocourovi každý den v podobě roztoku do tlamičky a to po sedm dní.  Následovala sedm dní dlouhá pauza a opět sedmidenní kůra Itraconazolu.  Celkem proběhla celková léčba ve třech cyklech.Vzhledem k tomu, že se tento lék metabolizuje v ledvinách a játrech a může je zatěžovat i poškozovat, tak jsme kontrolovali po každém cyklu jejich funkci nejen klinickým, ale i biochemickým vyšetřením krevních jaterních a ledvinných parametrů. Tuto celkovou léčbu jsme ještě doplnili lokálním ošetřováním antimykotickou mastí a koupelemi v šampónu s protiplísňovým účinkem.

 

Během této léčby se začaly kožní změny postupně hojit a nové se již netvořily. Pomalu začala místa s vypadanou a oholenou srstí zarůstat. Za měsíc od první návštěvy zde už nikdo ani nepoznal, že měl kocourek tak velké kožní onemocnění.

 

K úplnému vyléčení dermatofytózy u koček je potřeba prakticky vždy nasazení nejen lokálních protiplísňových přípravků v podobě mastí, šampónů či roztoků, ale i celkově podávaných antimykotik v podobě roztoků či tablet. Důvodem je nedostatečný průnik lokálních preparátů do ústí chlupových váčku, kde může plísňová infekce přetrvat a buď se po čase znovu vrátit a způsobit recidivu kožního onemocnění nebo způsobit dlouhodobé nosičství infekce a možnost přenosu na jiná zvířata i na lidi.  Dermatofytóza je tzv. zoonóza, neboli onemocnění s možným přenosem na člověka. U lidí se projevuje červenými kulatými svědivými flíčky se zdánlivě se hojícím středem a šupinatěním na okrajích.

Problémem při nasazení celkových antimykotik je fakt, že se jedná o léky, jež mohou způsobit výrazné poškození vnitřních orgánů, především jater. Z tohoto důvodu by se neměly nasazovat bez jednoznačného potvrzení kožně patogenních plísní u zvířat s podezřením na plísňová onemocnění. Proto jsme tak rádi, že máme v ruce novou přesnou a rychlou diagnostickou metodu, která je schopná odhalit patogenní plísně u zvířat během několika dnů.

 

Na obrázku jsou patrné kruhovité léze s vypadanou srstí a stroupky, které vznikly drbáním v této oblasti.

 

 
 Dermatofytoza u kočky1

 Dermatofytoza u kočky2

Dermatofytoza u kočky3

 

Vzhled kůže po oholení postižení oblasti

 

 Dermatofytoza u kočky-vzhled kůže po oholení srsti          

  

Všechna postižená místa již zarostla novou srstí.

 

 Dermatofytoza u kočky-stav ke konci léčby1

 Dermatofytoza u kočky-stav ke konci léčby2

 

Kam dál?

Pokud jste nebyli delší dobu na kontrole s Vaším mazlíčkem, doporučujeme se objednat.

Nebo můžete také kouknout na další zajímavé případy, které jsme řešili.

Jak jsme pomohli fence Agáthě.

Chci číst více

Jak jsme si poradili s operací opravdu "mini" fenečky jorkšíra, vážící jen o malinko více, než balení mouky :-)

Chci číst více

Máte doma psího kamaráda? Na co je dobré pamatovat v rámci prevence a péče o jeho zdraví? To se dozvíte v následujícím článku popisující jedno z častých onemocnění, které byste neměli podceňovat.

Chci číst více