Drobečková navigace

Úvod > Články > Kastrace koček a kocourů

Kastrace koček a kocourůJaro bývá pro veterináře obdobím kastrací kocourů a kočiček. Proč je tomu tak?

Kočky jsou tzv. sezónně polyestrické. To znamená, že jejich pohlavní aktivita se startuje se začátkem prodlužování světelného dne. Proto každý rok už od února kočičky začínají mrouskat a kocouři značkovat a projevovat další příznaky pohlavní dospělosti. Na podzim mrouskání začne ustávat a v zimě mají kočky období pohlavního klidu. U koček chovaných v bytě s umělým osvětlením může mrouskání probíhat i celoročně.

Kočky mohou pohlavně dospět a tedy zabřeznout už ve věku 6 měsíců. Některé dospějí dříve (ty, které se narodí na podzim), jiné klidně až v roce života (ty, které se narodí v létě). Kočka může za rok porodit až 3 vrhy koťátek. Kocouři většinou dospívají později než kočky.

Další zajímavostí je, že kočky mají tzv. provokovanou ovulaci. To znamená, že mrouskání ustane pouze za předpokladu, že dojde k pohlavnímu styku. Vyprovokuje se tak ovulace a mrouskání se na chvíli uklidní. Jinak kočka ve většině případů mrouská každé 2-3 týdny a projevy trvají přibližně 3-7 dní. Pokud jsou projevy říje velmi intenzivní nebo probíhají nepřetržitě, příčinou může být zdravotní problém. Vždy je vhodné tento stav konzultovat s veterinárním lékařem, protože takový stav je pro kočičku velmi vysilující.

Jak poznáte, že Vaše kočička pohlavně dospěla?

Projevy probíhajícího mrouskání:

 • Kočičky bývají nervózní a neklidné
 • Hlasitě mňoukají (volají kocoura)
 • Častěji močí (moč má za úkol přilákat kocoura)
 • Jsou přítulnější než obvykle – otírají se o předměty, kutálejí se po zemi, při hlazení zvedají zadeček a ocásek
 • Snaží se utéct z domu/odcházejí dále od domova

Jak poznáte, že pohlavně dospěl Váš kocour?

Projevy pohlavní dospělosti u kocourů:

 • Kocourům začne výrazně páchnout moč
 • Začnou „značkovat“ – vodorovným proudem moči sprejují na předměty
 • Začnou projevovat teritoriální chování (kromě značkování začnou být agresivnější)
 • Snaží se utéct z domu/vydávají se hledat mrouskající kočičky dále od domova
 • Pronikavě zhluboka mňoukají u dveří

Kdy je bezpečné kočky a kocoury kastrovat?

Názory na tuto otázku se mezi chovateli i mezi veterináři značně liší. Vzhledem k tomu, že pohlavní hormony mají v organismu svou roli (mimo jiné i na ukončení růstu a vývoje), doporučujeme kastrovat v čase, kdy kočka nebo kocour začne projevovat příznaky pohlavní aktivity. Víme tak, že se hormony začaly produkovat a snižujeme tak riziko spojené s nesprávným vývojem těla. V literatuře se uvádí, že je bezpečné kastrovat kočky i kocoury od věku 6 měsíců. Pokud chcete zabránit nechtěnému nakrytí, je tento čas vhodný ke kastraci, případně aspoň k oddělení samic od samců. U větších a těžších plemen koček (MCO, norská lesní) se doporučuje kastrace provádět později. Všeobecně tato plemena dospívají později a při narušení dozrávání růstových plotének absencí pohlavních hormonů hrozí zvýšená křehkost a lámavost kostí v dospělosti. Podle aktuálně zveřejňovaných studií nemá brzká kastrace vliv na vznik močového písku nebo kamenů, které bývají častým problémem doma chovaných koček a kocourů.

Jak kastrace probíhá?

Kastrace kočky

Standardně u mladých koček provádíme tzv. ovariektomii, tedy odstraňujeme jen vaječníky. Děloha po jejich odstranění atrofuje. Výhodou tohoto zákroku je rychlé provedení, zkrácení doby anestezie, operační rána je malá (cca 1-2 cm), rekonvalescence bývá rychlá a organismus kočičky je méně zatěžován.

Pokud při prohlídce dělohy najdeme nějaké patologie (cysty, náplň) nebo kastrujeme starší kočičku nebo kočičku, která už měla koťata, volíme operační zákrok s názvem ovariohysterektomie, tedy odstraníme vaječníky i dělohu. Typ zákroku vždy konzultujeme s majiteli.

Kastrace kocoura

Kastrace kocoura je ještě méně invazivní operace než u kočiček. Využíváme u něj celkovou anestezii v kombinaci s lokální anestezií. Zákrok i rekonvalescence bývají velmi rychlé.

Jaké jsou zdravotní výhody kastrace?

 • U kočiček se značně sníží riziko výskytu nádorů mléčné žlázy
 • Eliminuje se riziko vzniku zánětu dělohy a růstu nádorů na pohlavním aparátu
 • Sníží se zátěž organismu způsobená neustávajícím mrouskáním a s ním spojeným stresem
 • U venku žijících koček se sníží riziko nákazy FeLV, FIV a dalšími infekcemi
 • Kocouři se méně perou a toulají
 • U doma žijících koček a kocourů se eliminuje nežádoucí chování
 • Zcela se eliminuje riziko nechtěného nakrytí

Jaké jsou nevýhody kastrace?

 • Hlavním problémem bývá zpomalení metabolismu a sklony k přibývání na váze. To jde ale poměrně jednoduše řešit změnou běžného krmiva na krmivo s nižším obsahem kalorií, redukcí krmné dávky nebo motivací kočky/kocoura k pohybu.
Pokud máte jakékoli otázky ohledně kastrací, neváhejte nás kontaktovat.