Drobečková navigace

Úvod > Naše služby > Kardiologie

Veterinární kardiologie

Kardiologie je lékařský obor zabývající se diagnostikou a terapií onemocnění srdce.

Na našem pracovišti se kardiologii dlouhodobě věnuje MVDr. Lukáš Hollý. Při diagnostice srdečních onemocnění využívá kromě klinického vyšetření a důkladné auskultace i pokročilé diagnostické metody:

  • EKG (elektrokardiografie) – pomocí elektrod umístěných na kůži přístroj snímá elektrickou aktivitu srdce. Výstupem vyšetření je tzv. elektrokardiogram, který slouží k odhalení srdečních arytmií (poruch tvorby a vedení vzruchu).
  • RTG – toto vyšetření umožňuje posoudit velikost a tvar srdce a případné změny na plicním poli, které mohou být jak příčinou, tak následkem onemocnění srdce (edém plic, abnormality dýchacích cest).
  • Echokardiografie – jedná se o vyšetření srdce pomocí ultrazvukového přístroje. Zjistíme při něm změny ve struktuře a funkci srdce, posoudíme vnitřní části srdce, srdeční svalovinu a přilehlé okolní tkáně (perikard). Nejčastější patologické nálezy bývají na srdečním svalu (kardiomyopatie – hypertrofická kardiomyopatie, dilatační kardiomyopatie), degenerace srdečních chlopní nebo vrozené vady srdce (PDA – patentní ductus arteriosus, defekt komorového septa, defekt předsíňového septa, Fallotova tetralogie, pulmonální stenóza, aortální stenóza, dysplazie cípatých chlopní). Tyto stavy, které ovlivňují průtok krve srdcem, diagnostikujeme pomocí pokročilé funkce USG přístroje – tzv. Dopplerem.
  • Měření krevního tlaku – slouží na odhalení anomálií krevního tlaku, které mohou značit srdeční onemocnění, ale i jiný systémový problém (hypertyreóza, onemocnění ledvin).

Jaké jsou příznaky onemocnění srdce?

  • Slabost, intolerance zátěže, zrychlená dechová frekvence, zrychlená srdeční frekvence, kolaps, zadýchávání se, kašel

Pokud máte podezření, že má Vaše zvířátko některý z těchto problémů, kontaktujte nás a domluvíme se na důkladném kardiologickém vyšetření. Včasné odhalení problému znamená lepší prognózu při řešení srdečních onemocnění.

 

Zajímají Vás další naše specializace?