Drobečková navigace

Úvod > Naše služby > Stomatologie

Stomatologie


Stomatologie je medicínský obor zabývající se prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění dutiny ústní. Stomatologie tedy zahrnuje řešení nemocí a úrazů zubů, dásní, sliznic, jazyka a čelistních kostí.

Na naší klinice se stomatologii věnuje hlavně MVDr. Hana Nosková.

Štítky:

Intraorální (zubní) rentgen

K čemu je dobrý intraorální rentgen? Rentgeny zubů se využívají na zobrazení hlubších vrstev zubů, kořenového systému zubů, posouzení parodontu a čelistních kostní. Adspekčním vyšetřením a sondáží jsme schopni vyšetřit povrch korunek zubů, dásně a část parodontu. Zuby se ale skládají z několika částí a při důkladném stomatologickém vyšetření je nutné posoudit chrup jako celek.



Zubní kazy u psů

Zubní kazy se vyskytují i u psů, i když jsou u nich poměrně málo časté. U koček se kazy nevyskytují. Zubní kaz znamená narušení celistvosti skloviny a/nebo dentinu a proniknutí bakterií do hlubších vrstev zubu.



Endodoncie - ošetření zlomených zubů

Endodoncie je medicínský obor zabývající se ošetřením vnitřních struktur zubu. Ve veterinární praxi se využívá hlavně při "záchraně" zlomených zubů. Stejně jako u lidí, i u zvířat je možné ošetřit zubní kanálky, a tak v některých případech při úrazu zubu nemusí být jedinou volbou terapie jeho vytržení. Odborné ošetření umožní poškozený zub bezpečně zachovat v dutině ústní.



FCGS – Felinní chronická gingivostomatitida (kaudální stomatitida)

Toto onemocnění je známé pod několika názvy: kočičí kaudální stomatitida, felinní chronická gingivostomatitida, felinní lymfocyto-plazmocytární stomatitida, FCGS, FGS.



Přetrvávající mléčný chrup u psa

U psů (ale i u koček) se vyskytují dvě sady zubů – mléčné a trvalé. Do 6-7 měsíců věku by měly vypadnout všechny mléčné zuby. Pokud v tomto čase ještě v dutině ústní nějaké mléčné zuby jsou, je vysoce pravděpodobné, že už samy nevypadnou.



Juvenilní hyperplastická gingivitida/periodontitída koček

Jak již název napovídá, jedná se o onemocnění dásní/závěsného aparátu zubů mladých koček. První příznaky se objevují po výměně mléčného chrupu za trvalý – tedy v 6-8 měsících věku zvířete.



Čištění zubů ultrazvukem – je vhodnější anestezie nebo jen sedace?

Čištění zubů ultrazvukem – je vhodnější anestezie nebo jen sedace? Proč je vůbec nutné uspávat pacienty na dentální hygienu, když jsou hodní a nechají si „seškrábnout“ zubní kámen bez anestezie? Proč preferujeme i na relativně nebolestivé zákroky celkovou anestezii?



FORL – felinní odontoklastické resorpční léze (krčkové léze)

FORL je dentální onemocnění typické pro kočky. Jedná se o poškození tvrdých tkání zubů, které má svůj původ v oblasti parodontálního vazu a cementu. První viditelné léze jsou pro majitele koček pozorovatelné v oblasti krčku a korunky zubu.