Drobečková navigace

Úvod > Antiparazitika

Antiparazitika

Jak vybrat přípravek proti vnějším parazitům pro Vašeho mazlíčka?

Na trhu je možnost pořídit nespočetné množství přípravků, které by měly chránit Vašeho mazlíčka proti vnějším parazitům. Podle čeho vybrat ten nejvhodnější?

  1. Hlavním kritériem výběru by měla být bezpečnost použití u konkrétního zvířátka.

U psů bývá nejčastějším a jedním z nejzávažnějších rizik predispozice zástupců některých plemen k přecitlivělosti na vybraná léčiva. Tato predispozice je známa pod názvem mutace genu MDR1 a byla popsána u hlavně u plemen příbuzných koliím a jejich kříženců (kolie, šeltie, australští ovčáci, bobtailové, border kolie, švýcarští ovčáci a několik dalších). Tito jedinci mohou na vybraná léčiva, mezi která spadají i některá antiparazitika, reagovat postižením nervového systému až smrtí. Při nákupu antiparazitik se tedy vždy ujistěte, že je vhodné konkrétně pro Vašeho pejska.

Opatrní jsme hlavně u antiparazitik s obsahem ivermektinu, selamektinu, moxidektinu, doramektinu a dalších příbuzných látek. Tyto léčivé látky se vyskytují např. v antiparazitikách Simparica Trio, Selehold, Stronghold, Advocate,…

  1. Dalším kritériem výběru by měla být přítomnost koček v domácnosti.

Velké množství antiparazitik obsahuje účinnou látku permethrin (Vectra, Advantix, Frontline Tri-act) Tato látka je vysoce toxická pro kočky. Na obalech těchto přípravků bývá varovná značka s upozorněním, že nesmí být aplikováno kočkám. Při kontaktu kočky s permethrinem nezřídka dochází k neurologickým příznakům končícím až smrtí kočičky. Proto tedy, pokud máte doma kromě pejska i kočičku, která je s pejskem v blízkém kontaktu, doporučujeme vybrat ze spektra přípravků, které tuto látku neobsahují.

  1. Velikost, věk a gravidita zvířete

Většina ektoparazitik je schválena pro použití u zvířat ve věku nad 2 měsíce s hmotností nad 2 kg. U mladších a menších pacientů doporučujeme využít hlavně vybrané přípravky ve formě sprejů, šampónů, případně přírodní alternativy. Ty však pro dosažení požadovaného efektu mnohdy vyžadují opakované opatrné aplikace.

Např. Frontline sprej a Fypryst sprej je možné použít už u zvířat už od 2 dnů věku. Tableta Simparica je schválena pro použití u psů od 1,3 kg, musí být však starší 8 týdnů.

U gravidních fen se doporučuje použítí stejných přípravků jako u mláďat. Navíc je pro ně bezpečná i např. tableta Bravecto, která drží účinek proti vnějším parazitům až 3 měsíce. Dále se udává, že vhodným přípravkem pro feny může být např. i pipeta Advantix.

  1. Chronické onemocnění a styl života

Při výběru antiparazitika je nutné vzít v úvahu i zdravotní stav Vašeho zvířátka. Např. u epileptiků se nedoporučuje podávat tablety Bravecto. Při použití spot-on forem se doporučuje opatrnost u alergických pacientů.

Spot-on forma přípravku Advantix není vhodná pro pejsky, kteří se koupou ve vodních tocích a rybnících. Kontaktem s vodou přípravek nesníží účinnost, ale mohl by se uvolnit do vody, kde pak působí toxicky pro vodní organismy.

Při pobytu zvířete v domácnosti s malými dětmi se doporučuje opatrně používat přípravky, které se distribuují po povrchu srsti např. drobným práškem (Kiltix obojek)

  1. Požadovaná doba účinku

V současné době jsou na trhu k dispozici přípravky, které drží účinek 1 měsíc (Advantix, Simparica), 3 měsíce (Bravecto) a 8 měsíců (Foresto obojek).

  1. Spektrum účinku

Existují přípravky, které působí základně jen proti blechám a klíšťatům (Frontline combo), jiné pokryjí spektrum všech možných parazitů (Bravecto, Simparica, Nexgard spectra, Nexgard combo, Advocate). Existují i taková antiparazitika, která jsou kombinovaná s ochranou proti vnitřním parazitům (např. Stronghold plus, Nexgard spectra, Nexgard combo, Bravecto Plus, Simparica Trio, Advocate).

Pokud se chystáte cestovat se svým mazlíčkem do jižních krajin, je na místě ochrana i před srdečními červy (Selehold, Advocate, Simparica Trio).

  1. Způsob účinku

Některé přípravky působí až po přisátí parazita, kdy se parazit při kontaktu s krví zvířete otráví dříve, než stihne infikovat zvíře přenosnými chorobami (Bravecto, Simparica), jiné přípravky mají i repelentní účinek, tedy mají parazita přímo odpuzovat (Advantix, Foresto, Vectra)

    8. Způsob podání

Ochucené tablety – Bravecto, Simparica, SimparicaTrio, Nexgard Spectra

Spot-on formy (pipety) – Advantix, Advocate, Bravecto spot-on, Vectra, Stronghold Plus, Selehold, Effipro

Obojky – Foresto, Scalibor, Kiltix, Bolfo

Spreje – Frontline, Bolfo, BioKill, Effipro

Pěny – Arpalit neo

Šampony – ProfiCare, Arpalit neo

Na závěr je důležité upozornit, že každému jedinci může vyhovovat jiný přípravek. Nelze tedy obecně říci, který z nich bude nejúčinnější u Vašeho zvířátka. Je potřeba zvolit nejvhodnější přípravek podle výše uvedených kritérií a vyzkoušet, zda u Vašeho mazlíčka bude účinnost dostatečná.

Pokud potřebujete s výběrem antiparazitik poradit, neváhejte se na nás obrátit.