Drobečková navigace

Úvod > Naše služby > Stomatologie > Čištění zubů ultrazvukem – je vhodnější anestezie nebo jen sedace?

Čištění zubů ultrazvukem – je vhodnější anestezie nebo jen sedace?



Čištění zubů ultrazvukem – je vhodnější anestezie nebo jen sedace?

Proč je vůbec nutné uspávat pacienty na dentální hygienu, když jsou hodní a nechají si „seškrábnout“ zubní kámen bez anestezie?

Toto je otázka, kterou slyšel snad každý veterinární stomatolog.

Nejhlavnějším důvodem je to, že chceme svou práci dělat dobře a zajistit pacientovi péči, která je zapotřebí. „Seškrábnutí“ viditelné a dostupné části zubního kamene má sice někdy hezký kosmetický efekt, ale z pohledu zdraví jde o téměř zbytečný zákrok. Odstranit lze totiž pouze zubní kámen, který nasedá na vnější korunky zubů. Dále však na zubech zůstává zubní plak a mineralizované části plaku, které se nacházejí z vnitřní plochy zubů, v mezizubních prostorech, v oblastech dělení kořenů a v oblasti krčků zubů, kde jsou překryty dásněmi. Následkem odstranění viditelné části zubního kamene je stav, kdy se díky relativně čistému vzhledu zubů oddálí řádné dentální ošetření a dojde tak rozvoji bolestivých, hůře řešitelných až neřešitelných patologií v dutině ústní.

 

Ošetření zubů ultrazvukem provádíme vždy v anestezii.  Anestezie je nutná z několika důvodů:

  1. Zubní ultrazvuk pracuje na principu mechanického narušení mineralizovaného plaku (zubního kamene) využitím vysokofrekvenčních kmitů, při jejichž vzniku se tvoří zbytkové teplo. Aby se zabránilo tepelnému poškození skloviny a měkkých tkání dutiny ústní, přístroj je opatřen chlazením. Chlazení probíhá automaticky postřikem hrotu přístroje směsí vody a vzduchu. Při vědomí je pro pacienta tento postřik stresující a brání se mu. Navíc hrozí vdechnutí aerosolu spolu s uvolněnými bakteriemi.
  2. Abychom zabránili průniku vody a nečistot do dýchacích cest, je nutné zavést pacientovi endotracheální kanylu a vyrouškovat oblast hrdla savým materiálem.
  3. Ultrazvukový čistič při svém použití vydává nepříjemný zvuk, který pacienty také stresuje.
  4. Naprostá většina zvířat netoleruje déle trvající otevření tlamy, které je nezbytné pro důkladné vyšetření a následné ošetření vnitřní strany zubů.
  5. Následkem kontaktu zubního kamene, plaku a bakterií s dásněmi vzniká zánět dásní, což je bolestivý stav sám o sobě. Při ošetření zubů se podrážděných dásní dotýkáme, takže se často bolestivým stimulům nevyhneme.
  6. Po odstranění plaku a zubního kamene často nalezneme další onemocnění zubů, jako parodontózu, parodontitídu, fraktury zubů, poškození skloviny, osteoresorptivní léze, zubní kazy a další patologie, které je nutné následně ošetřit.
  7. Bez anestezie není možné uskutečnit RTG vyšetření dutiny ústní. Používají se buď drobné intraorální kazetky nebo speciální polohování hlavy, které bdělý pacient netoleruje.

 

Proč je nutná anestezie a nestačí „jen“ sedace?

Většina klientů se slova anestezie bojí a dotazují se, zda by nebyla pro zvíře šetrnější „pouze“ sedace.

Proč preferujeme i na relativně nebolestivé zákroky celkovou anestezii?

  • Na naší klinice používáme zásadně inhalační anestezii, která je pro pacienta šetrná. Hloubku anestezie je možné regulovat množstvím podávaných inhalačních plynů. Při komplikacích je možné přívod anestetik zastavit a tím zásadně snížit další rizika.
  • Intubace (zavedení endotracheální kanyly pro zabezpečení ochrany dýchacích cest) je možná pouze v celkové anestezii. Kromě toho nám intubace umožní důkladnější monitoring pacienta, např. sledování dechové frekvence, množství vydechovaného CO2, množství anestetik ve vydechovaném vzduchu. Pokud dojde k zástavě dechu, je možné okamžitě začít s asistovanou ventilací bez zbytečné časové prodlevy. Prostřednictvím endotracheální kanyly dostáváme do organismu nejen anestetika, ale také do těla přivádíme potřebný kyslík.
  • Ošetření v anestezii je rychlejší, protože se mu pacient nebrání. Doba působení anestetik se tak zkracuje.
  • Sedace sice pacienta zklidní, ale nevyvolá dostatečnou relaxaci svaloviny. Pacient se tak i v sedaci manipulaci s tlamou a ošetření brání. Následně je nutné buď zvyšovat dávky sedativ nebo sedativa kombinovat s intravenózními anestetiky, u kterých může dojít i k dočasné zástavě dechu, kterou u neintubovaného pacienta není možné dostatečně efektivně řešit.

Z našeho pohledu je tedy pro pacienta opravdu šetrnější celková anestezie. Abychom předcházeli rizikům, doporučujeme před každým zákrokem v anestezii absolvovat předoperační vyšetření složené z klinického vyšetření, vyšetření krve a dle možností ideálně i z kardiologického vyšetření (nebo aspoň natočení EKG - hlavně u pejsků).

Při každém zákroku v anestezii se snažíme mít k dispozici kromě veterinárního lékaře, který zákrok provádí i anesteziologa, který dohlíží na anestezii v celém jejím průběhu.