Drobečková navigace

Úvod > Naše služby > Stomatologie > Endodoncie - ošetření zlomených zubů

Endodoncie - ošetření zlomených zubů 

Na našem pracovišti nabízíme endodontické ošetření zubů Vašich mazlíčků.

Endodoncie je medicínský obor zabývající se ošetřením vnitřních struktur zubu. Ve veterinární praxi se využívá hlavně při "záchraně" zlomených zubů. Stejně jako u lidí, i u zvířat je možné ošetřit zubní kanálky, a tak v některých případech při úrazu zubu nemusí být jedinou volbou terapie jeho vytržení. Odborné ošetření umožní poškozený zub bezpečně zachovat v dutině ústní, aby dále plnil svou funkci a minimalizovat tak komplikace s infekcí zubní dřeně a následně i čelistní kosti.

Ošetření zubů provádíme vždy v celkové anestezii, protože se jedná o déle trvající zákrok a je při něm nutné dodržovat hygienu a provádět opakované RTG kontroly postupu.

 

Okamžité ošetření zlomeného zubu

U čerstvých zlomenin zubů dospělých zvířat (do 2 dnů od úrazu) a při frakturách zubů u mladých zvířat (do 18 měsíců věku), která ještě nemají uzavřený kořenový hrot, využíváme metodu vitální terapie pulpy, kdy se částečně zachová živá a neinfikovaná zubní dřeň. To umožní přirozený vývoj a stárnutí zubu. U takto mladých jedinců lze toto ošetření provést po dobu až do 2 týdnů od poškození zubu. Pokud je zub u mladého zvířete zlomený delší dobu, je vhodné zub vytrhnout vzhledem k nízké úspěšnosti endodontického ošetření.

 

U starších zlomenin zubů dospělých zvířat přistupujeme ke kompletnímu endodontickému ošetření kořenového kanálu.

 

Čerstvé zranění zubu

Při úrazu zubu starém 3 dny - 1 měsíc se ošetření zubu rozděluje do dvou částí. 

Při prvním ošetření se zjistí, zda je zub opravdu možné zachovat a provede se odstranění oteklé a infikované zubní dřeně, vyčištění dřeňového kanálu a aplikuje se provizorní výplň, která zastaví krvácení.

Při druhém ošetření, které následuje měsíc po prvním zákroku, se ze zubu odstraní provizorní výplň, dřeňový kanál se znovu vyčistí a aplikuje se definitivní výplň. Poté se zub trvale uzavře a korunka se vytvaruje.

 

Starší zranění zubu

Pokud je zranění zubu starší než 1 měsíc, zubní dřeň už je většinou odumřelá, a tak není nutné aplikovat provizorní výplň. Zub se tedy kompletně ošetří během jednoho zákroku.

Je nutné uvědomit si, že při rekonstrukci korunky se nedoporučuje snažit se zachovat její tvar z důvodu zvýšené křehkosti zubu. Z toho důvodu jsou endodonticky ošetřené zuby většinou o něco kratší, než před úrazem, aby se zachovala co nejvyšší pevnost zubu. Funkce zubu však zůstává zachovalá.

Následně se doporučuje kontrolní RTG vyšetření po 6 měsících, aby se zjistila úspěšnost léčby.

 

Využití tohoto ošetření je hlavně u pracovních či výstavních psů a u zranění tzv. strategických zubů (špičáky a premoláry a moláry potřebné pro kousání). Dále se dá využít i při některých ortodontických vadách nebo v situacích, kdy kvůli křehkosti čelistní kosti je vytrhnutí zubu riskantní. 

 

V případě Vašeho zájmu o konzultaci nás neváhejte kontaktovat.

 

Zlomený špičák
Ošetření zubního kanálu
Kontrolní RTG
Vytvrzování kompozitního materiálu
Zub po ošetření
Endodontické ošetření stoličky psa
Kontrolní RTG
Endodoncie u kočky
Kontrolní RTG
Ošetřené špičáky u kočky