Drobečková navigace

Úvod > Naše služby > Stomatologie > Zubní kazy u psů

Zubní kazy u psůZubní kazy u psů

Zubní kazy se vyskytují i u psů, i když jsou u nich poměrně málo časté. U koček se kazy nevyskytují.

Zubní kaz znamená narušení celistvosti skloviny a/nebo dentinu a proniknutí bakterií do hlubších vrstev zubu.

 

Příčina vzniku zubního kazu

K tomuto stavu dochází hlavně na okluzních plochách zubů (hlavně u stoliček, které mají ploché okluzní plochy a příp. i skusné prohlubně), kde se hromadí zbytky potravy. Působí tam bakterie, které produkují kyseliny a ty odvápňují tvrdé tkáně zubů. Poškozené části zubů jsou pak měkké a bolestivé.

Určitý vliv na vznik zubního kazu má i genetická predispozice a plemenná příslušnost (častěji u středních a velkých plemen psů, ale může se vyskytnout i u malých plemen).

 

Komplikace

Jakmile se zubní kaz dostane do dentinu, začne být bolestivý. Až se dostane ke dřeňové dutině, dřeň se infikuje bakteriemi, dojde k jejímu zánětu a dřeň i zub odumře.  Po dřeni se infekce šíří ke špičce kořene zubu, kudy se dostane až do čelistní kosti a hrozí vznik tzv. periapikálního abscesu, který se projevuje silnou bolestivostí, otokem a výtokem hnisu v místě kořene postiženého zubu.

 

Jde zubní kaz ošetřit?

Ve fázi, kdy ještě infekce nepronikla do dřeňové dutiny, jde zub zachránit pomocí vyvrtání kazu a aplikace kompozitové výplně.

Pokud už kaz pronikl do dřeňové dutiny, většinou je korunka zubu natolik poškozená, že rekonstrukce zubu je nemožná a je lepší postižený zub vytrhnout.

 

Prevence

Nejlepší prevencí je, jako u všech onemocněních chrupu, pravidelná domácí péče o zuby. Tou se rozumí čištění zubů alespoň 1x denně. Další prevenci je vyhnout se sladkým pamlskům, které podporují růst kyselinotvorných bakterií. Dále je vhodné nechat Vašim mazlíčkům vyšetřit zuby minimálně každoročně při preventivní prohlídce u Vašeho veterináře a pravidelně zuby kontrolovat i doma.

 

hluboký zubní kaz u psa
ošetřitelný a neošetřitelný zubní kaz u psa
ošetřený zub
ošetřitelný a neošetřitelný zubní kaz u psa
ošetřený zubní kaz