Drobečková navigace

Úvod > Zajímavé případy > Operace nádoru mléčné žlázy u minijorkšírky

Operace nádoru mléčné žlázy u minijorkšírkyNa podzim letošního roku objevili majitelé u své fenečky jorkšírského teriéra malý tuhý útvar v oblasti mléčné žlázy, u kterého ihned vzniklo podezření na nádor mléčné žlázy. Vzhledem k tomu, že tento vážný nález může znamenat zhoubné nádorové bujení s rizikem rozsevu metastáz po těle, rozhodli jsme se po konzultaci s majiteli pro chirurgické odstranění části mléčné žlázy a provedení kastrace, která by mohla snížit riziko progrese dalších případných prekancerózních ložisek v nádorové bujení.

Situace byla komplikovaná tím, že fenečka je opravdu velice maličká. V době operace vážila jen 1,25 kg a také proto, že v minulosti byly fence zjištěny jaterní potíže.

Provedli jsme tedy důsledné předoperační vyšetření zahrnující podrobné klinické vyšetření, RTG snímky hrudníku, SONO břicha a detailní vyšetření krve. Naštěstí jsme při těchto vyšetřeních nezjistily žádné aktuální zásadní nádorové či orgánové problémy, takže jsme přesně před 14-ti dny provedli operační zákrok.

Fenečku jsme co nejšetrněji uspali, zaintubovali a napojili na inhalační anestezii a všechny anesteziologické monitory. Protože jsme se obávali podchlazení organizmu v průběhu operace, dali jsme pod tělíčko vyhřívací podložku a k tělu přiložili ohřáté lahve s vodou, abychom fence při operaci pomohli udržet co nejnormálnější tělesnou teplotu. Fenka byla napojena na infuze s glukózou, abychom v průběhu operace i po ní udrželi normální hladinu glukózy v krvi.

minijork1-označení.jpg  minijork2.jpg minijork3.jpg minijork4.jpg

Připravili jsme si sterilní operační pole, oblast zarouškovali a začali operovat.

minijork5.jpg   minijork6.jpg

Nejprve jsme otevřeli dutinu břišní a fenečku vykastrovali. Protože děloha byla při revizi bez patologického nálezu, provedli jsme pouze odstranění vaječníků a dělohu nechali v břiše. Dále jsme sešili břišní stěnu.

minijork7.jpg  minijork8.jpg

Jako další krok jsme odstranili zadní část mléčné žlázy s patologickou masou včetně mízní uzliny v tříslech.

minijork9.jpg  minijork10.jpg  minijork11.jpg  minijork12.jpg

Nakonec jsme sešili podkoží a kůži.

minijork13.jpg  minijork14.jpg

Po samotné operaci jsme se snažili fenku co nejdříve v bezbolestném stavu probudit a zahřát na normální tělesnou teplotu. Naštěstí vše probíhalo bez obtíží a fenečka se brzo vzbudila do stabilizovaného stavu.

I další dny po operaci vše probíhalo bez obtíží, takže jsme dnes mohli vytáhnout kožní stehy.

minijork15.jpg

Majitelům jsme zároveň mohli sdělit dobré zprávy z histologického vyšetření, které identifikovalo masu na mléčné žláze jako nezhoubný nádor, takzvaný adenom, který naštěstí nemá metastatické riziko.

Držíme tedy fenečce palce a přejeme jí i jejím majitelům hodně štěstí a již žádné nádory v budoucnu.

minijork16.jpg