Drobečková navigace

Úvod > Naše služby > Stomatologie

Stomatologie


Stomatologie je medicínský obor zabývající se prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění dutiny ústní. Stomatologie tedy zahrnuje řešení nemocí a úrazů zubů, dásní, sliznic, jazyka a čelistních kostí.

Na naší klinice se stomatologii věnuje hlavně MVDr. Hana Nosková.

Štítky:

FCGS – Felinní chronická gingivostomatitida (kaudální stomatitida)

Toto onemocnění je známé pod několika názvy: kočičí kaudální stomatitida, felinní chronická gingivostomatitida, felinní lymfocyto-plazmocytární stomatitida, FCGS, FGS.Přetrvávající mléčný chrup u psa

U psů (ale i u koček) se vyskytují dvě sady zubů – mléčné a trvalé. Do 6-7 měsíců věku by měly vypadnout všechny mléčné zuby. Pokud v tomto čase ještě v dutině ústní nějaké mléčné zuby jsou, je vysoce pravděpodobné, že už samy nevypadnou.Juvenilní hyperplastická gingivitida/periodontitída koček

Jak již název napovídá, jedná se o onemocnění dásní/závěsného aparátu zubů mladých koček. První příznaky se objevují po výměně mléčného chrupu za trvalý – tedy v 6-8 měsících věku zvířete.Čištění zubů ultrazvukem – je vhodnější anestezie nebo jen sedace?

Čištění zubů ultrazvukem – je vhodnější anestezie nebo jen sedace? Proč je vůbec nutné uspávat pacienty na dentální hygienu, když jsou hodní a nechají si „seškrábnout“ zubní kámen bez anestezie? Proč preferujeme i na relativně nebolestivé zákroky celkovou anestezii?FORL – felinní odontoklastické resorpční léze (krčkové léze)

FORL je dentální onemocnění typické pro kočky. Jedná se o poškození tvrdých tkání zubů, které má svůj původ v oblasti parodontálního vazu a cementu. První viditelné léze jsou pro majitele koček pozorovatelné v oblasti krčku a korunky zubu.